Bangkok, Nowy Jork i Miami – do tych miast wybierze się 64 proc. osób z Polski, które samodzielnie zarezerwowały sobie podróż w sezonie zimowym 2023/2024. Najdroższe bilety lotnicze kupujemy do Tokio (5 tys. zł od osoby w dwie strony), a najtańsze do marokańskiego Agadiru – 750 zł za podróż tam i z powrotem. Najdłużej zostaniemy w Nowym Jorku (22 dni), ale już tylko dziewięć dni spędzimy w Abu Zabi i Dubaju. Natomiast największym okresem wyprzedzenia cechują się rezerwacje do Bangkoku (152 dni poprzedzające datę wylotu), zaś najkrótszym Szanghaj w Chinach – 43 dni.
Bangkok rządzi, w czołówce także dwa amerykańskie miasta
Polacy podróżujący zimą do Tajlandii to zdecydowanie osoby spragnione słońca i ciepła, których w tym czasie tak bardzo brakuje w kraju - obecnie średnia temperatura w Bangkoku jest powyżej 30 stopni. Zresztą rosnące znaczenie warunków klimatycznych jako czynnika wpływającego na wybór kierunku podróży od kilku lat potwierdzamy w badaniach prowadzonych wspólnie z agencją GfK Polonia. Przykładowo w tym roku blisko dwie trzecie respondentów (63 proc.) wskazało pogodę jako najważniejszy element decydujący o docelowym kraju.
Deniz Rymkiewicz, ekspert platformy podróży eSky.pl
Źródło: eSky.pl - platforma do rezerwacji podróży.
Tanio do Maroka, ale w pojedynkę do Japonii
Dzięki temu, że średnia liczba dni słonecznych nie schodzi tam poniżej 25, a najniższa temperatura w dzień to co najmniej 20 stopni, podróż do Agadiru będzie udana o każdej porze roku. Szczególnie teraz, gdy brak upałów pozwala na mniej lub bardziej aktywny wypoczynek w ciągu dnia i odkrywanie uroków Maroka po zmierzchu dla amatorów nocnego życia.
Deniz Rymkiewicz, ekspert platformy podróży eSky.pl
Źródło: eSky.pl - platforma do rezerwacji podróży.
Egzotyczne podróże rezerwujemy nawet pięć miesięcy wcześniej
Odejście od rezerwowania podróży na ostatnią chwilę to bardzo wyraźny trend, który obserwujemy w branży od 2021 roku. Nasze badania potwierdzają, że z roku na rok spada liczba osób organizujących wyjazdy z mniej niż 4-tygodniowym wyprzedzeniem - odsetek takich osób w Polsce zmniejszył się o 2 p.p. wobec 2022 roku, podczas gdy na podróż zaplanowaną z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem stawia aż 79 proc. polskich respondentów.
Deniz Rymkiewicz, ekspert platformy podróży eSky.pl